Montaż drzwi harmonijkowych w siedmiu krokach

Montaż drzwi harmonijkowych wbrew pozorom jest bardzo prosty. W znakomitej części wszystko opiera się na postępowaniu zgodnie z instrukcją obsługi, która jest załączona do każdych drzwi. Jeśli jednak chcesz zorientować się jak wygląda montaż tych drzwi jeszcze przed zakupem - służymy pomocą. Aby w odpowiedni sposób zamontować drzwi harmonijkowe, należy przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt, który umożliwi łatwy i przyjemny montaż drzwi harmonijkowych. Jednak bez obaw! Jesteśmy przekonani, że wszystko czego potrzebujesz masz w swoim domu.

Montaż drzwi harmonijkowych - krok pierwszy

Pierwszym krokiem od którego zaczniemy montaż drzwi harmonijkowych jest nic innego, jak przygotowanie się do pracy. Aby montaż przebiegł pomyślnie należy przygotować kilka niezbędnych rzeczy. Zaliczamy do nich między innymi ołówek, papier ścierny, miarkę i poziomicę. Nie można zapomnieć również o wkrętarce i wkrętach krzyżowych. Jeśli drzwi będą montowane na ościeżnicy betonowej lub metalowej niezbędne będą również odpowiednie wkręty. Nie zapomnijmy również o elementach montażowych - klipsach i klamkach.

Krok drugi montażu drzwi harmonijkowych

Jak w większości prac, kolejnym krokiem z którym wiąże się montaż drzwi harmonijkowych jest dokładny pomiar. Należy dokładnie zmierzyć szerokość i wysokość wnęki, w której będą montowane drzwi. Jeśli jesteśmy w stu procentach pewni, że wykonane przez nas pomiary są prawidłowe, można przystąpić do przycinania prowadnic. Najlepszym narzędziem do tego będzie klasyczna piłka ręczna.

Krok trzeci - przygotowanie prowadnic

Jeśli prowadnice są już przycięte, to montaż drzwi harmonijkowych może być kontynuowany. Przycięte prowadnice należy odpowiednio przygotować. Konieczny będzie do tego papier ścierny dedykowany konkretnemu rodzajowi materiałów, z których prowadnice zostały wykonane. By móc jeszcze lepiej zabezpieczyć prowadnice do drzwi, przetarte końce powinno się pomalować lakierem bezbarwnym. Tak przygotowane są już gotowe do przykręcenia jej w odpowiednim miejscu górnej wnęki, najlepiej na środku. Pamiętaj, że musi być ona solidnie przymocowana. montaż drzwi harmonijkowych

Czwarty krok

Krokiem czwartym montażu harmonijkowych drzwi jest wsunięcie listwy z rolkami w górną prowadnicę, która jest już przymocowana. Aby ułatwić zadanie, dobrze przed wysunięciem listwy z rolkami dobrze przygotować samą prowadnicę. Szynę dobrze jest posmarować preparatem poślizgowym, który znacznie ułatwi zadanie. Z kolei rolki przed umieszczeniem ich w prowadnicach należy posmarować specjalnym klejem.

Krok piąty

Krokiem piątym montażu drzwi jest wsunięcie listwy z rolkami w prowadnicę. W tym kroku trzeba być niezwykle ostrożnym i precyzyjnym. Zbyt szybkie umieszczenie listwy w prowadnicy może uszkodzić powierzchnię ślizgową, a nawet kółka. Takie uszkodzenia mogą być powodem do wymiany tych elementów lub złego działania samych drzwi.

Montaż drzwi harmonijkowych - krok szósty

Po umieszczeniu listwy z rolkami w prowadnicy, należy przejść do montażu prowadnicy końcowej - jest ona najczęściej połączona z drzwiami. Pierwszym, co należy wykonać jest przykręcenie klipsów do ościeżnicy w taki sposób, aby były one w pionie. Gdy wykonamy to działanie, należy przejść do wpięcia prowadnicy końcowej do klipsów. Analogicznie przechodzimy do montażu prowadnicy początkowej, najczęściej montowanej przy pomocy wkrętów.

Montaż prawie zakończony, czyli krok siódmy

Aby montaż drzwi harmonijkowych okazał się sukcesem, należy sprawdzić czy drzwi nie są zbyt wąskie lub zbyt szerokie. Nie przejmuj się jednak. Lemele można zarówno dopiąć jak i wypiąć. Nie zapomnij również o klamce! W drzwiach, w których klamki montuje się na samym końcu warto pamiętać, że najlepiej przymocować ją najpierw wkrętami po jednej stronie, po czym docisnąć do nich zaślepkę.

O tym warto pamiętać

Jeśli masz już wybrane drzwi harmonijkowe, montaż ich jest rzeczą banalną. Zrobisz to sam, bez pomocy fachowców. Pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy drzwi będą się otwierać od lewej czy od prawej strony. Wszystkie kroki będą dokładnie takie same. Jedyną zmienną podczas montażu drzwi harmonijkowych będzie strona.

Już znasz odpowiedź na pytanie jak zamontować drzwi harmonijkowe? Teraz dobrze wiesz, że montaż drzwi harmonijkowych wcale nie jest tak trudny, jak ci się wydawało! Zrób to samodzielnie - efekt z pewnością zachwyci.

Sprawdź również: drzwi składane do pokoju, drzwi harmonijkowe niestandardowe. Zapraszamy na stronę klaczak.com.pl.